NCE82H140
Active
N-Channel MOSFET 140V 82A high-voltage power transistor for industrial SMPS and inverter use.
Manufacturer
Manufacturer Part #
NCE82H140
Provider
NanoVault Part #
NVT-112
Datasheet
Quantity Discount (%) Unit Price
Bulk Order
For quantities over 1,000, please contact sales for special pricing.
Available to Order
4979In Stock
Total
Can ship immediately from Lebanon​
Product Specifications
Gate-Source Voltage
20V
Continuous Drain Current
140A
Pulsed Drain Current
328A
Drain-Source Voltage
140V
Rds(on)
0.018mOhm
Turn-on Delay
25nS
Turn-off Delay
60nS
Related Products
IRFB4110PBF
N-Channel MOSFET 180A 100V
Unit Price
Availablility
4201
CRST040N10N
N-Channel MOSFET 120A 100V