NCEP026N10
Active
N-Channel MOSFET 100V 200A ultra-low RDS(on) power transistor for high-current applications.
Manufacturer
Manufacturer Part #
NCEP026N10
Provider
NanoVault Part #
NVT-115
Datasheet
Quantity Discount (%) Unit Price
Bulk Order
For quantities over 1,000, please contact sales for special pricing.
Available to Order
2200In Stock
Total
Can ship immediately from Lebanon​
Product Specifications
Gate-Source Voltage
20V
Continuous Drain Current
260A
Pulsed Drain Current
1040A
Drain-Source Voltage
100V
Rds(on)
0.0026mOhm