NCEP15T14
Active
N-Channel MOSFET 140V 150A fast switching device suitable for power management circuits.
Manufacturer
Manufacturer Part #
NCEP15T14
Provider
NanoVault Part #
NVT-006
Datasheet
Quantity Discount (%) Unit Price
Bulk Order
For quantities over 1,000, please contact sales for special pricing.
Available to Order
1828In Stock
Total
Can ship immediately from Lebanon​
Product Specifications
Gate-Source Voltage
20V
Continuous Drain Current
140A
Pulsed Drain Current
60A
Drain-Source Voltage
140V
Rds(on)
0.14mOhm